phone

(0232) 461 60 81

Çalışma Saatleri 09:00-18:00
email

fulyag@fulyag.com

Bize buradan ulaşabilirsiniz.

LABORATUVAR HİZMETLERİ

Fulyağ Petrol olarak müşterilerimize, madeni yağ sektöründe sağladığı faydalar bakımından bir gereklilik olan laboratuvar hizmetleri konusunda destek vermekteyiz.

Satış-pazarlama ve teknik destek ekibimizin haftalık, aylık olarak yapmış olduğu müşteri ziyaretlerinde düzenli periyotlarda alınan numuneler laboratuvarımızda uluslararası standartlara uygun olarak (ASTM, DIN, TSE) analiz edilmekte olup, sektörde uzman ve tecrübeli çalışanlarımız tarafından yorumlanmaktadır. Raporlar müşterilerimiz ile paylaşılmakta, ekibimiz tarafından veriler doğrultusunda gerekli ise müdahaleler gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde madeni yağ analizlerinin önemi oldukça artmaktadır;

  • Ekipman – takım ömürlerini uzatmak,
  • Oluşabilecek arızaların, makine-teçhizat kayıplarının ve üretimin durmasına sebep olabilecek yağ kaynaklı zayiatların önceden tespit edilip önlenmesi,
  • Gereksiz yağ değişiminin ve fazla tüketimin önüne geçilerek, firma maliyetlerinin ve çevre etkilerinin iyileştirilmesinde katkıda bulunmak,
  • Yağın ve sistemin performansının orantılı olarak incelenmesi, kayıt altına alınması, geçmişe dönük verilerin karşılaştırmalı olarak raporlanmasıyla kullanıcıya teknik bilgi ve kolaylık sağlamak.

Laboratuvarımızda Yapılan Analizler ve Önemi

Ph

Soğutma sıvılarında pH düşüklüğü veya yüksekliği; ellerde yanma, sistemde bakteri, mantar, maya üremesi gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir. Belirli limitler arasında olması gereken pH değeri laboratuvarımızda ASTM D 1287 metoduna uygun olarak analiz edilmektedir.

Yabancı Yağ

Sisteme kızak yağlarından veya herhangi bir nedenle karışan diğer yağlar yabancı yağ olarak adlandırılır. Sistemde %3’ü geçmesi durumunda; yağın performansını yerine getirmesini önleyerek stabilitesinin bozulmasına sebep olur. Müdahale edilmesi gereklidir.

İletkenlik

Emülsiyonun iletkenliğinin yükselmesi; stabilitesinin bozulmasına, bir kısım yağın emülsiyondan ayrılmasına, sabunlaşmaya, emülsiyon sistemde sirküle edildikçe makina aksamında ve/veya işlenen parçalarda yapışkan bakiyeler kalmasına ve korozyona sebep olabilir. İletkenlik değeri limitlerin üzerine çıktığında derhal müdahale edilmelidir. ASTM D 1125 metodu uygulanmaktadır.

Bakteri, Mantar ve Maya

Emülsiyondaki olağandışı kokunun sebebi bakteri üremesidir. Bakteri üremesi emülsiyondaki pas önleyici ve emülsiyon yapıcı katıkların etkisini azaltır, pas problemlerine ve emülsiyonun kesilmesine yol açar. Emülsiyonda bakteri varsa vakit geçirmeden biosit ilavesi yapılmalıdır. Emülsiyona sürekli biosit ilavesi sistemde mantar üremesine uygun ortam oluşturur. Sürekli ilave yapıldığı durumlarda mantar üremesine karşı da bir koruyucu kullanılmalıdır. Laboratuvarımızda analiz için özel kitler kullanılmaktadır.

Konsantrasyon

Her soğutma sıvısının, kullanılacağı işlem ve malzeme dikkate alınarak geliştirilmiş bir çalışma aralığı vardır. Konsantrasyonun günlük olarak ölçülmesi ve gerekli yağ veya su ilavesinin yapılması gerekmektedir. Konsantrasyon düşüklüğü, parça ve tezgahlarda korozyona; takım ömrünün azalmasına, bakteri üremesine karşı dayanıklılığın azalmasına neden olurken; konsantrasyon yüksekliği ise, ellerde tahrişe, parça ve tezgahta yapışkan kalıntılara neden olur. Dolayısıyla limitler arasında tutulması oldukça önemlidir.

Korozyon

Korozyonun sebepleri arasında, konsantrasyon düşüklüğü, inorganik tuzların varlığı, iletkenliği yüksekliği, emülsiyon hazırlanmasında kullanılan suyun yüksek klorür içeriği, bakteri üremesi ve emülsiyonun efektif ömrünü tamamlamış olması sayılabilir. Laboratuvarımızda korozyon testi DIN 51360/2 metoduna uygun olarak yapılmaktadır.

Kendi laboratuvar hizmetlerimiz haricinde, müşterilerimize objektif veriler sağlamak adına özel laboratuvarlar ile de çalışmaktayız. Özellikle gaz motor yağlarında Addinol grubu ürünlerin analizleri, Almanya merkezli Oelcheck Laboratuvarlarında yaptırılmaktadır. Müşterilerimize özel olarak sağladığımız OELCHECK setler ile belirli periyotlarda alınan numuneler, anlaşmalı olduğumuz UPS kargo ile teslim alınarak, 3 gün gibi kısa bir sürede analiz raporları firma yetkilisine mail yoluyla iletilmekte olup, aynı zamanda numunenin durumunu OELCHECK online sistemden de takip edebilmeleri sağlanmaktadır.